Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 80 204 240
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 80 204 240

Ellenálló képesség fejlesztése a szélsőséges időjárási veszélyekkel szemben – elindult a LOCALIENCE projekt

A klímaváltozás okozta hőmérséklet emelkedésével egyre gyakrabban fordulnak elő szélsőséges időjárási események. Ezen helyzetek kezelése túl gyakran hárul csak a szakértőkre, pedig ezeket együttműködésben, a helyi tudás bevonásával hatékonyabban lehetne kezelni. 

A LOCALIENCE projekt keretében 5 ország 11 partner intézménye (Belügyminisztérium, OVF, Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Osztrák Vízgazdálkodási Szövetségi Ügynökség, Stájerországi Kormányhivatal - Vízgazdálkodás, Erőforrások és Fenntarthatóság Osztálya, Cseh Köztársaság Tűzoltó-mentő szolgálatának Főigazgatósága, Cseh Munkavédelmi Kutatóintézet Főigazgatósága, Szlovén Környezetvédelmi Ügynökség, Ljubljanai Tűzoltó Szövetség, Lengyel Tűzoltósági Főiskola, Lengyel Tudományos Akadémia Űrkutatási Központja) vesz részt.

A projekt a helyi önkormányzatok koordinációs szerepére támaszkodva együttműködésen alapuló katasztrófa elhárítási és -kezelési megoldásokat dolgoz ki a hivatásos szervek bevonásával. A konzorciumnak a vezető partner Belügyminisztériummal együtt tizenegy tagja van, köztük oszlik meg a projekt költségvetése. A vezető partner és a projektpartnerek munkáját társult partnerek segítik, akik költségvetési részesedés és hozzájárulás nélkül vesznek részt a projektben. A társult kedvezményezettek a projekt szempontjából kulcsszerepet betöltő érdekelti csoportokat képviselik. Szakértelmükkel, mindennapi munkájukkal hozzájárulnak a projekt eredményeinek hosszú távú fenntartásához és az eredmények szélesebb körben való elterjedéséhez.

A projekt részeként minden részt vevő országban kidolgozásra kerülnek kísérleti cselekvéstervek, úgynevezett pilot-ok:

  • A magyarországi a ClimateLiving Lab nevet viseli. Ez egy megyei szintű Élő Éghajlati Laboratórium lesz, mely interaktív felkészülési és katasztrófavédelmi tevékenységek tesztelését tűzte ki célul.
  • Az osztrák a KLAR! - Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás modellje régiók számára címet kapta, mely a kisméretű vízgyűjtő területekre specializálódva az árvizekben/pluviális árvizekben való közösségi részvételre irányul.
  • A cseh pilot a vidéki települések számára egy személyre szabott figyelmeztetéseken és az ajánlott intézkedéseken alapuló fokozott riasztási-mobilizációs-visszajelzési környezet kialakítását célozta meg.
  • Szlovéniában egy a szélsőséges időjárási veszélyekre vonatkozó, a visszacsatolásra és kölcsönhatásra épülő városi figyelmeztető rendszert szeretnének kifejleszteni.
  • Lengyelországban pedig magas szintű országos környezetvédelmi és katasztrófavédelmi döntéshozók szakpolitikai bevonásával kívánják erősíteni a szélsőséges időjárással szembeni ellenállóképességet.

 

A mintaterületi akciók sikeres megvalósítása a projekt lezárultát követően mintául szolgálhat az illetékes szerveknek egy éles időjárási eseményre való megfelelő reakció megteremtéséhez.

A projekt zárulását követő disszeminácós szakasz célja az eredmények, tapasztalatok megosztása, információcsere, országos szinten a jó gyakorlatok továbbadása, a természetalapú (NBS), kisléptékű komplex megoldások alkalmazásának ösztönzése a szélsőséges időjárási eseményekkel szembesülő településeken. 

A projekt az Interreg Közép-Európa támogatási program társfinanszírozásával valósul meg.

A projekt futamideje: 2023.04.01. – 2026.03.31.

A projekt konzorcium vezetője a Belügyminisztérium.

A szerződött támogatás összege: 2.043.635,6 Euró

A projektről további, folyamatosan frissülő információkat a következő honlapon találnak: https://www.interreg-central.eu/projects/localience/