Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 80 204 240
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 80 204 240

Belvízcsatornák fejlesztése és rekonstrukciója II. KEHOP-1.3.0-15-2017-00017

A projekt bemutatása:

A jelenlegi helyzet ismertetése

Magyarország területének 45%-át, művelt területének 60%-at, több mint 4 millió hektárt veszélyeztet a belvízi elöntés. Hazai szinten a települések 40%-a erősen veszélyeztetett a vizek kártételeitől. Ez a veszélyeztetettségi mérték ma a legnagyobb Európában.

A belvízvédelmi rendszernek meghatározó elemei a csatornák. 20 éve a fajlagos levezetőképesség országos átlagban 27,2 l/s/km2 volt (ez az érték átlagosan 10 évenként előforduló belvizek 15 nap alatti levezetésére adott lehetőséget) – mára ez az érték jelentősen lecsökkent, a csatornák feliszapolódtak.

Magyarország 50 ezer km-es csatornarendszerének több mint felét a vízügyi igazgatóságok kezelik.  A szokásos évi fenntartás mellett a medrek átfogó rekonstrukciós munkáit átlagosan 10-15 évenként kellene elvégezni. A rekonstrukciós munkák magukban foglalják a meder kotrását, iszapolását, az eredeti vízszállítóképesség helyreállítását, a rézsűk, burkolatok rendezését, a kapcsolódó műtárgyak javítását - átépítését.

A klimaváltozás hatására mind gyakoribb a szélsőséges időjárás, a belvízrendszerekkel kapcsolatosan egyre nagyobb az elvárás a vízvisszatartás növelésére, hogy a túl sok csapadék idején be lehessen tározni a vizet az aszályos időszakra. A vízvisszatartás révén javul az érintett terület vízháztartása.

Vízszintszabályozó műtárgyak építésével, illetve rekonstrukciójával biztosítható egy-egy kialakuló belvízhullám szabályozott levezetése, az alsóbb mederszakaszok és területek vízterhelésének csökkentése. Az így átalakuló vízrendszer, kiegészítve a kifejezetten medertározást szolgáló további tiltókkal és zsilipekkel, megteremti a vízmegőrzés lehetőségét. A medertározás a talajvizek megtámasztásával, a nyílt vízfelületek párologtatásával a terület természetes vízkészletének helyi hasznosulását szolgálja.

A belvízrendszereink részét képezik az állandó síkvidéki tározók, melyeknek a jelentősége - elsősorban a vízhasznosítás révén - egyre nagyobb lehet a jövőben. A rehabilitációs munkák során kiemelt figyelmet kell kapniuk a természetvédelmi kitűzéseknek és a többfunkciós létesítményeknek.

A fejlesztés célja

A fejlesztési és rekonstrukciós feladatok meghatározása az alábbi előkészítési feladatok elvégzését követően valósítható meg.

  • a nyilvántartott állami tulajdonú Vízügyi Igazgatóságok kezelésében levő belvízrendszerek általános állapotfelmérése;
  • rangsorolási szempontok kidolgozása, a szükséges beavatkozások végrehajtásának, fontossági sorrendjének, illetve ütemezésének meghatározására, valamint ezek alkalmazása;
  • rangsorolás végrehajtása, és a 2014-2020-as programozási időszakban megvalósítandó műtárgy fejlesztések és rekonstrukciók kiválasztása;
  • a 2014-2020-as programozási időszakban megvalósítandó csatorna és műtárgy fejlesztések, rekonstrukciók esetében az elvégzendő munkák költségbecslése.

A támogatás összege/ mértéke:     8 400 424 300  HUF/100%

A projekt kezdete                           2015.12.17

A projekt befejezése                      2019.08.30