Folytatódik a csapadékszegény időjárás, de az öntözési menetrend keretében a vízigények továbbra is kielégíthetőek. Elkészült a Tisza vízmérlege az év első hét hónapjára.
A legutóbbi markáns hidegfront átvonulásával az aszályhelyzet rövid időre mérséklődött. A rendkívüli aszállyal sújtott területek nagysága a most következő napokban azonban ismét növekedni fog, a hétvégi csapadék kizárólag átmeneti enyhülést okozott. A hétvégén, a Tisza-tó felületére lehullott csapadék 1 napi vízigény kielégítésére volt elegendő.
Az előrejelzések szerint a Tisza vízgyűjtőjére is érkezik csapadék a hétvégén, bár ennek eloszlása még mindig bizonytalan. A vízügyes szakemberek célja az érkező mennyiség visszatartása, betározása.
A hétvégi front nem hozott annyi esőt, ami enyhítette volna a szárazságot, és a napokban sem várható jelentős javulás.
Korábbi eseményekMagyarország területének 45%-át, művelt területének 60%-at, több mint 4 millió hektárt veszélyeztet a belvízi elöntés. Hazai szinten a települések 40%-a erősen veszélyeztetett a vizek kártételeitől. Ez a veszélyeztetettségi mérték ma a legnagyobb Európában.
A belvízvédelmi rendszernek meghatározó elemei a csatornák. 20 éve a fajlagos levezetőképesség országos átlagban 27,2 l/s/km2 volt (ez az érték átlagosan 10 évenként előforduló belvizek 15 nap alatti levezetésére adott lehetőséget) – mára ez az érték jelentősen lecsökkent, a csatornák feliszapolódtak.
Magyarország 50 ezer km-es csatornarendszerének több mint felét a vízügyi igazgatóságok kezelik. A szokásos évi fenntartás mellett a medrek átfogó rekonstrukciós munkáit átlagosan 10-15 évenként kellene elvégezni. A rekonstrukciós munkák magukban foglalják a meder kotrását, iszapolását, az eredeti vízszállítóképesség helyreállítását, a rézsűk, burkolatok rendezését, a kapcsolódó műtárgyak javítását - átépítését.
A klimaváltozás hatására mind gyakoribb a szélsőséges időjárás, a belvízrendszerekkel kapcsolatosan egyre nagyobb az elvárás a vízvisszatartás növelésére, hogy a túl sok csapadék idején be lehessen tározni a vizet az aszályos időszakra. A vízvisszatartás révén javul az érintett terület vízháztartása.
Vízszintszabályozó műtárgyak építésével, illetve rekonstrukciójával biztosítható egy-egy kialakuló belvízhullám szabályozott levezetése, az alsóbb mederszakaszok és területek vízterhelésének csökkentése. Az így átalakuló vízrendszer, kiegészítve a kifejezetten medertározást szolgáló további tiltókkal és zsilipekkel, megteremti a vízmegőrzés lehetőségét. A medertározás a talajvizek megtámasztásával, a nyílt vízfelületek párologtatásával a terület természetes vízkészletének helyi hasznosulását szolgálja.
A belvízrendszereink részét képezik az állandó síkvidéki tározók, melyeknek a jelentősége - elsősorban a vízhasznosítás révén - egyre nagyobb lehet a jövőben. A rehabilitációs munkák során kiemelt figyelmet kell kapniuk a természetvédelmi kitűzéseknek és a többfunkciós létesítményeknek.
A fejlesztési és rekonstrukciós feladatok meghatározása az alábbi előkészítési feladatok elvégzését követően valósítható meg.