Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság 2022. március 13-án a közösségi médiából értesült arról, hogy a Szlovákia területén lévő egykori Siderit üzem telephelyéről, az alsósajói vasércbánya altárójából szennyezett víz folyik a Sajóba.
Elözönlötték a sajtót a szenzációhajhász címek és találgatások a Balatonnal kapcsolatban, amelyek durván torzítják a vízügyes szakemberek, szakértők hiteles nyilatkozatait. Az üdülési szezon előtt ezért hangsúlyozni kell, hogy a jelenlegi helyzet szélsőséges ugyan, de nem példa nélküli. A fürdés ellehetetlenülésével riogatás nem fedi a valóságot.
Korábbi események
A 2010. évben kényszerűen megtapasztalt, a korábbiakat meghaladó mértékű áradások, az azóta mind gyakrabban előforduló villámárvizek igazolták, hogy a védekezésben új stratégiára van szükség.
A Sajó-Hernád-völgy fejlesztési koncepciója a 2010. évi rendkívüli árvíz tapasztalatainak feldolgozása után fogalmazódott meg. A megnyíló fejlesztési lehetőségek az érintett önkormányzatoknak és a vízügyi ágazatnak is lehetővé tették, hogy az új koncepció alapján, közösen fejlesszék a térség árvízvédelmét.
2020 októberében élesben vizsgáztak a borsodi árvízvédelmi fejlesztések eredményei. A Sajó-Hernád vízrendszerén októberben levonult árhullám méretében alkalmas volt arra, hogy az új védművek hatását teszteljük - az árvíz magassága helyenként megközelítette a 2010. évi rendkívüli árhullámot.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője sajtótájékoztatón számol be a védekezésről és a megvalósult fejlesztések működési tapasztalatairól.
A sajtótájékoztató után megtekinthető a felsőzsolcai védmű, a vízszintet csökkentő árvízlevezető vápa.
Interjúkészítésre mindkét helyszínen lesz lehetőség.