A Duna Régió országai egyetértenek abban, hogy az integrált és fenntartható vízgazdálkodás továbbfejlesztése sürgető feladat az éghajlatváltozás tükrében. A vízkészlet-gazdálkodás alapja, hogy pontosan tudjuk, miből gazdálkodhatunk, mennyi a rendelkezésre álló vízkészlet. A vízmérleg számítási módszerei azonban eltérnek az egyes országokban, ezért a magyar delegáció kezdeményezésére, az Országos Vízügyi Főigazgatóság részvételével, megkezdtük az egyeztetéseket a Duna vízgyűjtő szintű közös álláspont kialakításában.
A közös vízmérleg számítási koncepciónak többek között olyan kérdésekre kell megoldást találnia, mint
Ez alapján kezdődtek meg a szakértői egyeztetések -magyar és szerb vezetéssel- az ICPDR Titkárság és külső szakértők bevonásával. Ennek keretében egy megalapozó szakmai háttértanulmány készült, amely rendkívül hasznos alapot biztosított a tárgyalások során.
A tanulmányt 2021. március 30-án, az ICPDR által szervezett „Working meeting on National Experts on Water Balance” (azaz, „az egyes országok szakembereinek munkamegbeszélése a vízmérlegről”) elnevezésű online találkozón tárgyalták meg a dunai országok szakértői.
Az online térben zajló megbeszélésen Ausztria, Románia, Németország, Horvátország, Szlovénia, Magyarország, a JRC (Joint Research Center – Közös Kutató Központ), az IIASA (International Institute for Applied Systems Analysis – Alkalmazott rendszeranalízis Nemzetközi Szervezete) és több más nemzetközi intézmény szakértőivel együtt összesen 51 résztvevő jelent meg.
A megbeszélést magyar oldalról Horváth Balázs, szerb oldalról pedig Miodrag Milovanovic vezette. Szalay Miklós az előkészítő háttértanulmány összeállításában vállalt nagy szerepet, Tahy Ágnes pedig nagy résztvevői tetszést elnyerő előadást tartott az ingyen és minden EU-s ország számára hozzáférhető (műholdas) megfigyelőrendszerek adatairól és modellbe illeszthetőségükről.
Az online találkozót megelőző, és az alatta tanúsított rendkívül aktív szakmai részvételnek köszönhetően a közös javaslat júniusban kerülhet az ICPDR Munkacsoport ülésének napirendjére a további lépések tárgyalására.
Budapest, 2021. 04. 08.
Készítette: Kovács Péter, főosztályvezető, Vízgyűjtő-gazdálkodási és Vízvédelmi Főosztály, Belügyminisztérium (BM), Olajosné Lakatos Boglárka, Szabó Katalin, nemzetközi referensek, Nemzetközi Osztály, Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF)
Fotó: Szabó Katalin