Hétfőn reggel elkezdődik a Velencei-tó vizének pótlása a Pátkai-tározóból. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság egy megkerülő csatorna kialakítását is végzi, amelyen keresztül a vízgyűjtőn lehulló csapadék hamarabb érhet majd a tóba. A sok esőnek köszönhetően a tározó vízminősége javul, a talaj telítődése miatt pedig veszteség nélkül jut el a víz a Velencei-tóba.
Az elmúlt időszak csapadékos időjárása árhullámokat hozott.
Korábbi eseményekA projekt az észak-alföldi régióban, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Felsőszabolcsi Szakaszmérnökségének működési területén valósul meg. Azon belül a Felsőszabolcsi öblözet Belfő csatornától északra eső területén és a Beregi öblözet középső részét foglalja magába. A beavatkozási területek közül a 21. számú Beregi öblözet belvízzel nagyon, illetve közepesen veszélyeztetett, a 45. számú Felsőszabolcsi öblözet fokozottan belvízveszélyeztetett terület. A fejlesztés hatásterülete 11 települést érint, melyek 2019. évi összes lakosságszáma 34.129 fő.
A projektbe bevont belvízcsatornák, azokon elhelyezkedő vízépítési műtárgyak, és létesítményeik nem felelnek meg a követelményeknek, a csatornák vízszállító képessége, a műtárgyak áteresztő képessége, esetenként a vízvisszatartó képessége nem megfelelő, így nem tudják megfelelően ellátni fő funkciójukat, nem biztosított a megfelelő áramlási viszony, az Európai Unió Víz Keretirányelvében megfogalmazott jó állapot elérése, a vizek helyben tartása. Ezért szükségesek a beavatkozások.
A projekt keretében olyan beavatkozások valósulnak meg, melyek az éghajlatváltozás felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt káros hatásainak mérséklése érdekében a vízgazdálkodás helyzetének javítását, a vízhiányos időszakokban jelentkező vízigények kielégítését, valamint a természetes vízkészletek lehető legnagyobb arányú visszatartását, a hasznosíthatóságuk növelését szolgálják. A beavatkozások úgy kerültek megtervezésre, hogy a ráfordított költséggel a legjobb állapot legyen elérhető. A beavatkozások megvalósítása során szem előtt tartjuk a védett területeket.
A tervezett fejlesztéseket az alábbi helyszínrajz szemlélteti:
A tervezett beavatkozások:
Csatorna kotrási és depóniarendezési munkák
A kotrási munkával eltávolítandó iszap becsült összes mennyisége: 33.550 m3.
Műtárgy rekonstrukciós munkák
A projekt műszaki kivitelezésére a vállalkozási szerződés 2022. április 26-án lépett hatályba, a projekt fizikai befejezése 2023.11.30-a.